Fokača – italijanski hleb ili pogača
Dva recepta za fokaču – osnovni, samo s belim lukom, i fokača s paradajzom i maslinama, koja nam je poznatija
Mnogi pogrešno fokaču smatraju za – debelu picu! Testo nije isto, kao ni nadevi, ali ni postupak pripreme nije isti. Kao što mi kupujemo burek, tako i Italijani fokaču kupuju u pekari, jedu je i dok čekaju na ručak ili večeru… U neku ruku ona je – antipasti, predjelo.
Osnovna fokača je pečeno testo s maslinovim uljem i belim lukom. Takvu fokaču možete kupiti u pekari, ali nije preporučljivo nositi je na posao zbog mirisa belog luka. Zato se najčešće sprema, jede i kupuje fokača s maslinama i paradajzom.
Koriste se crne masline jer imaju bolji kontrast na fokači, a i jače su arome od zelenih.
Osnovna fokača (s belim lukom)
Sastojci
- kockica kvasca
- kašičica šećera
- 500 g brašna (najbolje pola mekog, pola oštrog)
- jaje
- kašičica soli
- 1/2 dl maslinovog ulja
- mlaka voda – 3-3,5 dl, koliko je potrebno da zamesite glatko testo
- maslinovo ulje
- so
- origano ili bosiljak
- 2-3 čena sitno seckanog belog luka
Udrobite kvasac, dodajte šećer i nalijte s malo tople vode, pa ostavite da uskisne. U brašnu napravite udubljenje, stavite jaje, posolite, malo brašna naspite sa strane da se jaje razmuti, opet napravite udubljenje i sipajte uskisli kvasac i ulje, pa opet naspite brašno sa strane da se pomeša s kvascem i uljem. Postepeno nalivajte vodu, koliko je potrebno da rukama zamesite fino glatko testo. Stavite ga u pobašnjenu posudu, pokrijte krpom i ostavite na toplom da naraste. Premesite ga, prenesite na pobrašnjenu radnu površinu, još malo mesite i razvucite na debljinu oko 1 cm. Stavite u podmazan i pobrašnjen pleh, obilno ga premažite uljem, izbockajte viljuškom i pospite krupnu so, ali sa solju ne preterujte. Na kraju ravnomerno pospite origano ili bosiljak po testu. Pecite na 220-250 stepeni 15-20 minuta da lepo porumeni. Čim fokaču izvadite iz pleha, malo je poprskajte maslinovim uljem i pospite belim lukom.
Fokača s paradajzom i maslinama
Sastojci
- 500 g brašna (najbolje pola mekog, pola oštrog)
- kesica suvog kvasca
- do 5 dl mlake vode
- 1 dl maslinovog ulja
- so, biber
- nekoliko komada čeri-paradajza
- nekoliko komada crnih maslina
- bosiljak (ili origano)
Pomešajte brašno i kvasac, posolite i pobiberite. Postepeno dodajte vodu sve vreme muteći, povremeno sipajte i po malo ulja. U testo ide polovina maslinovog ulja, dakle – 1/2 dl. Umesite fino glatko testo. Gotovo je kad počne da se odvaja od posude. Pokrijte ga krpom i ostavite na toplom da duplira zapreminu (oko sat). Premesite i stavite u tepsiju s pek-papirom, pa rukama razvucite do ivica tepsije. Prstima napravite mala udubljenja u testu, u koja ćete staviti čeri-paradajz i masline. Preostalim maslinovim uljem prelijte fokaču i pospite krupnom solju i bosiljkom ili origanom. Pecite na 220-250 stepeni oko pola sata, da lepo porumeni.
Komentari