Šumadijska česnica

Podeli radost

Šumadijska česnica

Česnica je neizostavni deo božićne trpeze.

Njom počinje božićni ručak, kad je porodica na okupu. Ukućani je držeći rukama tri puta okrenu zdesna nalevo i onda je lome. U česnici je metalni novčić, veruje se da će onome u čijem se lomljenom parčetu česnice nalazi cela godina biti srećna.

Otprilike se tu završava ono što je zajedničko svim česnicama. Razlike su brojne i raznovrsne, od kraja do kraja: u Vojvodini je česnica uglavnom slatka; u nekim krajevima je najobičnija kukuruzna pogača; negde, pored novčica, stavljaju i parčence badnjaka, zrna pšenice i kukuruza…

Mnogima je neshvatljivo da česnicu prave s kvascem, ali u Šumadiji, gde sam se rodila, prave upravo takvu: s kvascem, mlekom, jajima… Da bude bogata

Znate li otkud ovom obrednom hlebu ime – česnica? Na staroslovenskom je čest deo. Logično je povezati ovaj naziv s običajem lomljenja česnice, kad svako dobije svoj deo. Međutim, ima mesta i teoriji po kojoj je česnica – čast. Na ruskom je, na primer, частьdeo, a чeстьčast. Izgleda da je i kod nas nekad bilo tako jer kažemo da „sve delimo na ravne časti”.

Kako god, ovaj čestit (reč istog korena) obredni hleb koji se lomi na časti (opet reč istog korena) deo je časne (i ova reč ima isti koren) tradicije.

Sastojci

  • kockica kvasca
  • kašičica šećera
  • 2 jajeta
  • 1,5 kg brašna
  • 6-7 dl mleka
  • 2-3 dl ulja
  • so

Kvasac razmutite s malo mlake vode i šećerom, ostavite da uskisne, stavite malo brašna, razmutite s kvascem, dodajte jaja, posolite po žumancima, pomešajte, pa naizmenično dodajte brašno, ulje i mleko, da zamesite glatko testo. Nemojte potrošiti sve brašno (nešto malo preko 1 kg), ostatak ćete utrošiti kasnije, za razmesivanje i posipanje podloge. Prekrijte umešeno testo krpom i ostavite na toplom da udvostruči zapreminu. Pospite brašnom podlogu i premesite naraslo testo. Rukom kidajte komade testa, rastanjite ga u rukama posutim brašnom (da se ne lepi) kao pantljike, i po dve pantljike uvijajte jednu oko druge, ređajte u krug (počev od sredine) u podmazanu i pobrašnjenu tepsiju. Ostavite oko 20 minuta da miruje u tepsiji, pa pecite na 180-200 stepeni dok ne porumeni.

U jednu od pantljika testa stavite novčić. Zato te „pletenice” nisu naročito tanke, da novčić ne izviri. Naravno, testo će narasti tokom pečenja, pa nije preporučljivo ni da budu posebno debele.

Po želji, česnicu pred pečenje možete premazati žumancetom razmućenim s malo ulja.

 


Podeli radost

Pročitajte i ovo...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *