Post i ishrana tokom posta

Podeli radost

Post i ishrana tokom posta

Uzdržavanje od određene hrane u propisano vreme i onako kako nalažu običaji, poznato je kao post

Mada je nama najpoznatiji pravoslavni post, danonoćni, bez mrsne hrane, u drugim religijama postoje i neke druge vrste posta. Na primer, muslimani u vreme Ramazana imaju delimičan post, samo u određeno doba dana; budisti se uzdržavaju od hrane između podneva i sledećeg jutra, naročito u vreme mladog i punog Meseca, koji se smatraju za svete dane.

Mešano povrće s pečurkama i kozicama

Mešano povrće s pečurkama i kozicama

U zavisnosti od tradicije, post nekad uključuje i zabranu polnog opštenja. Poznat je i medicinski post koji se upražnjava radi detoksikacije organizma. Kod Srba se posti svake srede i petka (izuzev ako padaju u „trapave” sedmice), kao i u dane višednevnih postova: Božićnog, Vaskršnjeg, Petrovdanskog i Velikogospojinskog.

Rolovani brancin

Rolovani brancin

Lome se koplja oko mišljenjâ da li je post štetan po zdravlje ili, sasvim suprotno, prija organizmu. Preporuka je da sami odlučite. Kako je post u Srbiji tradicionalan, trebalo bi da znate da pripremite makar nekoliko posnih jela. Posna hrana nije manje ukusna od mrsne. Naprotiv!

Špargla, prokelj i brokoli

Špargla, prokelj i brokoli

Dva najveća posta među pravoslavcima su Vaskršnji i Božićni. Bez obzira na to da li sami postite ili ne postite, sigurno ćete makar jednom imati goste koji ovih dana ne jedu namirnice životinjskog porekla: meso, mast, jaja, mleko i mlečne proizvode. Nikakav problem, jednostavno nećete koristiti te namirnice, „udarićete“ po povrću i ribi.

Lignje na žaru

Lignje na žaru

Međutim, upravo u tom „nikakav problem“ nailazite na problem. U rano proleće (za Vaskršnji) ili početak zime (za Božićni post) pijaca ne može da se pohvali bogatom ponudom, a i čega ima, prilično je skupo. Jeste da je rana, prolećna karotna šargarepa najukusnija od svih drugih, i mladi krompirići pravi delikates u odnosu na stari, i mladi luk ukusniji, lepši i bolji od onih starih glavica s nekoliko slojeva lukovine… Da se ne zaborave jagode, maline, pa kupine, pa posle kajsije… Ali cene su – astronomske!

Prebranac

Prebranac

Možda je još gora situacija za Božićni post. Skoro da bukvalno nema povrća. I što pronađete, košta bogaoca skupo. Spas je zamrzivač, ako ga imate i ako je pun. Morate da budete snalažljivi i maštoviti kako ne biste ispraznili novčanik da biste se hranili dobro. I ukusno. I bogato.

Škampi

Škampi

Bez obzira na to što nema mesa, jaja, mleka i mlečnih proizvoda, glavna „ukusna i prava posna hrana” – riba i plodovi mora, baš i nisu za džabe. Ponekad su i skuplji od mesa. Da ne pominjem kolače i tone oraha, lešnika, badema… koje utrošite za poslastice. Ipak, postoji jedna izuzetno dobra stvar kod posnih kolača – dugo mogu da stoje, pa možete da ih spremite i po nedelju dana pre nego što ćete ih poslužiti.

Bombice

Bombice

Sve u svemu, ako ste mislili da su vam ruke vezane i da ćete se vrteti oko nekoliko recepata za vreme posta, evo predloga za posne, ukusne i većim delom ne tako skupe recepte.

Salata od hobotnice

Salata od hobotnice

Predjela: bobove pihtije; rižoto s plodovima mora; pite s pirinčem, krompirom, pečurkama, prazilukom i zeljem; krompir salata; salata s kukuruzom, pirinčem i pasuljem; salate s ribom i plodovima mora…

Posni đuveč

Posni đuveč

Supe i čorbe: minestrone od raznog povrća; boršč bez mesa; paradajz čorba; krompir čorba; riblja čorba…

Riba na žaru

Riba na žaru

Glavna jela: sve vrste ribe na žaru; đuveč bez mesa; prebranac; sočivo; leblebije (falafel, lablabi…); paelja; podvarak bez mesa; suve paprike punjene pasuljem, kupusom, orasima; morski plodovi: alge, lignje, hobotnica, dagnje, sipa, škampi…

Posne salate kao obroci

Posne salate kao obroci

Poslastice: kvrge; šišarke; sve vrste bombica s keksom; sve vrste kolačiča s alvom ili ratlukom; kiflice s kokosom, bademom, lešnikom ili orasima; baklave; posne torte…

Verovali ili ne, pohovanje može da bude i posno, odnosno bez jaja. Setite se orli metode, kad za pohovanje koristite pivo, kako bi sve bilo vazdušastije. I za posno pohovanje uradićete isto, samo bez jaja: protresite brašno, pomešajte ga sa solju i lagano ulivajte pivo sve vreme mešajući. Masa će se na početku peniti, ali bez brige. Kad dobijete testo malo gušće nego za palačinke, u njega uvaljajte ribu, povrće… šta god želite. Umesto pšeničnog, možete da koristite i kukuruzno brašno, i niko neće verovati ni po izgledu ni po ukusu da niste koristili jaja.


Podeli radost

Pročitajte i ovo...

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *