Bečke šnicle
Na prvi pogled, ovaj recept nije nikakva filosofija. Nije ni za opisivanje. Međutim…
Mnogo je caka za dobre bečke šnicle – one koje su prilično velike, nekad veće i od tanjira, tanke a sočne, boje zlata, mirišljave. Toliko su dobre da uz njih najčešće ide samo malo krompir-pirea ili pomfrita ili, najbolje, kuvan krompir preliven maslacem i posut seckanim peršunom. Sve ostalo je višak. Ova šnicla je sama sebi dovoljna. ALI – obavezno je poslužite uz krišku limuna.
Zove se bečka, pa pretpostavljate da su je izmislile Bečlije. Nisu. Izmislili su je Italijani, a Bečlije su je promovisale, pa joj je i ime ostalo – bečka.
Da pređemo na cake.
-
Meso je, u originalnoj verziji, teleće, od buta. Dopušteno je i svinjsko meso.
-
Ako kupite meso u komadu, isecite deblje šnite, pa svaku, kao da hoćete da dobijete dve, isecite uzduž, ali ne do kraja, i „otvorite”. Dobićete jednu dvostruko veću šniclu.
-
Šnicle treba dobro istući tučkom za meso, da budu sasvim tanke.
-
Svaku istanjenu šniclu poprskajte uljem i odložite na tanjir, preko nje stavite drugu istanjenu šniclu, i nju poprskajte uljem… i tako do kraja, pa okrenite gomilu šnicli da poslednja bude prva i ostavite 15-20 minuta. To će šnicle dodatno omekšati.
-
Pravilo je da na jedno jaje i kašiku brašna idu dve šnicle.
-
Po originalnom receptu, bečka šnicla se prži na maslacu i ima talasast oblik. Za taj efekat povremeno je prelivajte masnoćom u kojoj se prži.
Sastojci
- 6 telećih šnicli
- 125-150 g maslaca
- 3 jajeta
- so, biber
- 3 kašike brašna
- 150 g prezli
- 6 kriški limuna
Šnicle istucite tučkom za meso. Umutite jaja, posolite i pobiberite po ukusu. U drugi tanjir stavite brašno, a u treći prezle. Šnicle prvo uvaljajte u brašno, zatim u jaja i na kraju u prezle. Pržite ih na maslacu s obe strane, da lepo porumene, pa ih nakratko stavite na papirnu salvetu da upije masnoću. Servirajte uz krišku limuna.
Nije preporučljivo preterati s prezlama jer lako zagore i šnicle neće imati lepu boju. Zato lagano otresite višak prezli sa šnicle pred prženje.
Komentari