Omlet sa čija-semenkama
Omlet sa čija-semenkama je odličan obrok pred trening ili neke druge fizički zahtevnije aktivnosti
Sastojci
- 1/2 šoljice čija-semenki
- šoljica vode
- 3 jajeta
- 1/2 kašičice soli
Čija-semenke prelijte vodom, promešajte i stavite u frižider na pola sata. Trebalo bi da nabubre i da ostane vrlo malo vode. Vodu odlijte.
Umutite jaja sa solju, dodajte hladne čija-semenke, promešajte i stavite u tiganj s malo ulja, pa poklopite i pecite na srednjoj vatri. Jaja će se malo podići (postaće „buava”), kao testo s praškom za pecivo. Posle tri minuta okrenite omlet na drugu stanu, skinite poklopac i pecite još 1-2 minuta.
Naziv chia na jeziku drevnih Maja znači – snaga. Bile su osnovna namirnica u ishrani Asteka i Maja. Interesantno je da je ova biljka botanički vrsta – nane. Postala je popularna van Južne Amerike u poslednje tri decenije, kad su naučnici objavili da čak trećinu čija-semena čine omega 3 masne kiseline.
Čija-semenke obiluju i antioksidantima i vlaknima, imaju visok nivo magnezijuma, cinka, gvožđa, kalcijuma i kalijuma. U dve kašike čija-semenki ima dva puta više kalijuma nego u jednoj banani! Čija-semenke ne sadrže gluten, šećere i okside.
Budući da su čija-semenke neutralnog ukusa, možete ih koristiti kao dodatak bilo kojoj hrani. One ne moraju da se melju kako biste ih jeli, lako upijaju vodu i nabubre, ali nije preporučljivo da ih termički obrađujete, i zato ih sipajte u jogurt, dodajte neposredno pred konzumaciju u supu, punjene paprike, obogatite sosove… ali do 20 g dnevno ako ste stariji od 50 godina. Mlađim ženama se savetuje da konzumiraju do 25 g, a muškarcima do 38 grama.
Čija-semenke posebno se preporučuju osobama koje pate od nesanice ili drže dijetu, zato što sadrže protein triptofan, koji daje osećaj sitosti, a razgradnjom omogućava kvalitetan san.
Komentari