Kandirani đumbir
Kandirani đumbir je ukusan i lekovit, ali ne treba preterivati s konzumacijom, dok bi dijabetičari i oni koji piju lekove za sniženje pritiska trebalo da ga izbegavaju.
Za spremanje kandiranog đumbira najvažnija je razmera sastojaka – 1:1:3, odnosno đumbir:šećer:voda. Ako merite na grame, to iznosi 100:100:300 grama ili, ako merite na šoljice – šoljica:šoljica:3 šoljice.
Sastojci
- čaša oljuštenog i seckanog đumbira
- čaša šećera
- 3 čaše vode
- malo soli
- šećer za valjanje, po želji
Đumbir oljuštite i isecite na kockice, listiće, kolutove… kako vam je volja. Dok to radite, stavite vodu da se greje, a kad provri, malo posolite, pa stavite šećer da se otopi. Ubacite đumbir i, kad provri, smanjite vatru i kuvajte još 20-25 minuta, pa procedite. U jednom sloju poređajte kuvani đumbir na pek-papir u plehu od rerne i sušite ga na 80-90 stepeni. Gotov je kad se osuši, ali je još uvek elastičan i lepo se grize. Po želji, malo prohlađen ali još uvek topao đumbir uvaljajte u šećer.
Odložite ga u staklene tegle. Na sobnoj temperaturi ovako može da se čuva do tri meseca, a u frižideru i do godinu dana.
Đumbir je poreklom iz Indije i Kine, u Evropu je došao posle Krstaških ratova. U Indiji, pogotovo u Kini, koristi se hiljadama godina u medicinske svrhe. Pritom, kad Evropljani kažu đumbir, oni misle samo na njegov koren, koji i jeste najvredniji deo ove čudesne biljke intenzivno ljutkastog ukusa.
Najpoznatija upotreba đumbira kao leka jeste za smanjenje gorušice i mučnine, kao i za opšte smirivanje želuca i kašlja. Preporuka je da ga koriste i astmatičari jer „prodišu”.
Lekovita svojstva đumbira biće umanjena termičkom obradom, ne i izgubljena.
Komentari