U Beogradu je opremljen prostor u kome će osobe s autizmom uz radne terapeute i umetničke mentore praviti brojne proizvode
Prvi Radni centar za odrasle osobe s autizmom otvoren je 5. februara u prostorijama Saveza udruženja Srbije za pomoć osobama s autizmom, u ulici Gundulićev venac 38 u Beogradu.
Prof. dr Nenad Glumbić sa Fakulteta za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju (FASPER) objasnio je da radno angažovanje osoba s autizmom ima višestruki značaj: kreativno korišćenje slobodnog vremena i motivisanje za samostalno izvođenje pojedinih operacija.
Vesna Petrović, predsednica Upravnog odbora Saveza Autizam Srbija, pojasnila je svrhu Centra:
„Kad završe osnovnu školu, gde su deca s autizmom koliko-toliko pokrivena aktivnostima, postavlja se pitanje: Šta dalje? Zato je ovaj Centar i otvoren. Prvi rezultati mogu se očekivati za 2-3 meseca.
Lista ’šta je sve potrebno’ je poduža jer imamo nameru da pokrijemo celu Srbiju. U stalnom smo kontaktu s roditeljima iz unutrašnjosti. Plan je da se ovakvi centri otvore u svim gradovima Srbije, i pored njih prodavnice gde bi se prodavali predmeti koje deca naprave.
Centar će okupljati odrasle osobe s autizmom, koje će svojim radom dati doprinos zajednici praveći različite proizvode kroz kreativne poslove, kao što su slikanje i korišćenje naslikanih motiva u izradi čestitki, pozivnica i bedževa, i izrada višenamenskih predmeta od kože, keramike i gline.
Činjenica je da bez pomoći VIP-a ne bismo mogli da otvorimo Centar. I ne samo da su nam finansijski pomogli, već je, na primer, ideja o onlajn savetovalištu bila njihova. Dovoljno je da se ulogujete na www.savetovaliste.autizam.org.rs, izaberete svog stručnjaka-savetnika, proverite njegovu dostupnost i najmanje nedelju dana ranije zakažete termin koji vam odgovara. Pored roditelja, onlajn savetovalište predviđeno je i za stručnjake, jer je pokriveno 30 glavnih oblasti, a nisu baš svi stručnjaci za sve. Tu su: defektolog, logoped, advokat, socijalni radnik, psiholog…”
Akcenat je na kreativnosti. S osobama s autizmom u Centru rade umetnički mentori, za sada ih je tri, i radni terapeuti, uz psihologe i lekare.
Otvaranje Centra je kruna saradnje s VIP-om. Već postoji pet medicinskih soba: dve u Beogradu, i po jedna u Pirotu, Novom Sadu i Kragujevcu. Medicinske sobe pomažu kako detetu tako i roditelju, celoj porodici. Pripremaju decu za preglede i intervencije koje će imati, na primer kod stomatologa. Sve je zakonski pokriveno. U medicinskim sobama rade medicinske sestre i lekari, simuliraju ordinaciju i sve što će se tamo desiti.
Savez udruženja Srbije za pomoć osobama s autizmom osnovan je 1977. godine sa ciljem unapređenja kvaliteta života osoba koje žive s autizmom i njihovih porodica sa fokusom na očuvanju, zaštiti, unapređenju i promovisanju međunarodno ustanovljenih standarda u oblasti ljudskih prava i građanskih sloboda u Republici Srbiji. U pitanju je neprofitna organizacija i svi aktivni članovi, roditelji i stručnjaci su volonteri. Savez je ujedno krovna organizacija koja okuplja 16 udruženja za pomoć osobama s autizmom iz cele Srbije, s preko 3.000 korisnika, a od 2007. godine je deo organizacije Autizam Evropa.