Nikola Gocić


Nikola Gocić i njegov izbor 100 najboljih premijerno odgledanih filmova iz 20. veka u protekloj godini


Ako je suditi po broju izlistanih naslova, moj vremeplov se ozbiljno pregrejao tokom 2021, pri čemu su žezdesete bile najposećeniji period. Popunio sam rupe u poznavanju nekih kritički priznatih klasika, otkrio obilje potcenjenih arthaus i B-filmova, uživao u ekscentričnom trešu, i naposletku se izgubio u lavirintu maštovitih fantazija, prefinjenih noara, atmosferičnih gotskih horora, neobičnih naučnofantastičnih, formalno izazovnih, ćudljivih i „queer” ostvarenja…

  1. The Hands of Orlac (Robert Wiene, 1924)
  2. The Thief of Bagdad (Raoul Walsh, 1924)
  3. The Dance of the Paroxysms (Jorge Brum de Canto, 1929)
  4. About Nice (Boris Kaufman & Jean Vigo, 1930)
  5. Ecstasy (Gustav Machatý, 1933)
  6. Mad Love (Karl Freund, 1935)
  7. Casablanca (Michael Curtiz, 1942)
  8. The Climax (George Waggner, 1944)
  9. The Uninvited (Lewis Allen, 1944)
  10. The Beast with Five Fingers (Robert Florey, 1946)

 

  1. Under the Bridges (Helmut Käutner, 1946)
  2. Body and Soul (Robert Rossen, 1947)
  3. Adventures of Don Juan (Vincent Sherman, 1948)
  4. Corridor of Mirrors (Terence Young, 1948)
  5. He Walked by Night (Alfred L. Werker & Anthony Mann, 1948)
  6. Alias Nick Beal (John Farrow, 1949)
  7. Fabiola (Alessandro Blasetti, 1949)
  8. Follow Me Quietly (Richard Fleischer, 1949)
  9. Roman Holiday (William Wyler, 1953)
  10. The Wild One (László Benedek, 1953)

 

  1. Dementia (John Parker & Bruno VeSota, 1955)
  2. East of Eden (Elia Kazan, 1955)
  3. Marianne of My Youth (Julien Duvivier, 1955)
  4. The Cranes Are Flying (Mikhail Kalatozov, 1957)
  5. The Lady in Black (Arne Mattsson, 1958)
  6. The Long, Hot Summer (Martin Ritt, 1958)
  7. Hercules in the Haunted World (Mario Bava, 1961)
  8. Night Tide (Curtis Harrington, 1961)
  9. Amphibian Man (Vladimir Chebotaryov & Gennadiy Kazanskiy, 1962)
  10. Fire and Ice (Alain Cavalier, 1962)

 

  1. Lawrence of Arabia (David Lean, 1962)
  2. A Dream Play (Ingmar Bergman, 1963)
  3. Flaming Creatures (Jack Smith, 1963)
  4. The Demon (Brunello Rondi, 1963)
  5. The Depths (Nikos Papatakis, 1963)
  6. Night of the Eagle (Sydney Hayers, 1963)
  7. Sweet Skin (Jacques Poitrenaud, 1963)
  8. The Servant (Joseph Losey, 1963)
  9. Vertigo (Karel Kachyňa, 1963)
  10. The Golden Fern (Jirí Weiss, 1963)

 

  1. Castle of Blood (Antonio Margheriti & Sergio Corbucci, 1964)
  2. Crypt of the Vampire (Camillo Mastrocinque, 1964)
  3. Men and Women (Walter Hugo Khouri, 1964)
  4. The Masque of Red Death (Roger Corman, 1964)
  5. The Mysterious Magician (Alfred Vohrer, 1964)
  6. Empty Dream (Hyun-mok Yoo, 1965)
  7. The 10th Victim (Elio Petri, 1965)
  8. The White Moor (Ion Popescu-Gopo, 1965)
  9. Before Tonight Is Over (Peter Solan, 1966)
  10. Eye of the Devil (J. Lee Thompson, 1966)

 

  1. Face to Face (Roviros Manthoulis, 1966)
  2. Murderers’ Row (Henry Levin, 1966)
  3. Detour (Grisha Ostrovski & Todor Stoyanov, 1967)
  4. Fire! (Gian Vittorio Baldi, 1968)
  5. I, the Executioner (Tai Katō, 1968)
  6. Signs of Life (Werner Herzog, 1968)
  7. Summer (Marcel Hanoun, 1968)
  8. The Girl (Márta Mészáros, 1968)
  9. Invasion (Hugo Santiago, 1969)
  10. Paul (Diourka Medveczky, 1969)

 

  1. Princess (Herman Wuyts, 1969)
  2. The Swimming Pool (Jacques Deray, 1969)
  3. King of the Reindeer (Pavel Arsenov, 1970)
  4. Queens of Evil (Tonino Cervi, 1970)
  5. Zacharaiah (George Englund, 1971)
  6. The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds (Paul Newman, 1972)
  7. Sensuela (Teuvo Tulio, 1973)
  8. The Golden Voyage of Sinbad (Gordon Hessler, 1973)
  9. Pavle Pavlović (Mladomir ‘Puriša’ Đorđević, 1975)
  10. The Garden of Stones (Parviz Kimiavi, 1976)

 

  1. Chess of the Wind (Mohammad Reza Aslani, 1976)
  2. Beasts (Živko Nikolić, 1977)
  3. Lost Soul (Dino Risi, 1977)
  4. Hallucinations of a Deranged Mind (José Mojica Marins, 1978)
  5. Midnight Cowboy (John Schlesinger, 1978)
  6. The Bermuda Depths (Tom Kotani, 1978)
  7. God’s Gift (Gaston Kaboré, 1982)
  8. The Harlem Valentine Day (Shigeru Izumiya, 1982)
  9. Breathless (Jim McBride, 1983)
  10. Háry János (Zsolt Richly, 1983)

 

  1. The Beast and the Magic Sword (Paul Naschy, 1983)
  2. Variety (Bette Gordon, 1983)
  3. Dorian Gray in the Mirror of the Yellow Press (Ulrike Ottinger, 1984)
  4. Vigil (Vincent Ward, 1984)
  5. Zygfryd (Andrzej Domalik, 1986)
  6. Luminous Woman (Shinji Sōmai, 1987)
  7. The Forest Woman (Nicolae Margineanu, 1987)
  8. The Tribulations of Balthazar Kober (Wojciech Has, 1988)
  9. War Requiem (Derek Jarman, 1989)
  10. Pink Ulysses (Eric de Kuyper, 1990)

 

  1. The Blue Note (Andrzej Żuławski, 1991)
  2. American Cyborg: Steel Warrior (Boaz Davidson, 1993)
  3. Mazeppa (Bartabas, 1993)
  4. Hammer and Sickle (Sergey Livnev, 1994)
  5. Mechanical Violator Hakaider (Keita Amemiya, 1995)
  6. The Garden (Martin Šulík, 1995)
  7. Cavafy (Yannis Smaragdis, 1996)
  8. No Sympathy for the Devil (Dimitris Athanitis, 1997)
  9. Luminous Motion (Bette Gordon, 1998)
  10. Shattered Image (Raúl Ruiz, 1998)

Podeli s drugima
  • 94
  •  
  •  
  •  
  •  
    94
    Shares