Kim kao lek


U Tutankamonovoj grobnici pronađena je boca ulja kima! Kim se odvajkada koristi u kuhinji kao začin, ali je u mnogim kulturama tesno povezan i s medicinom


U Egiptu, Siriji i Indiji kim raste samoniklo. S njegovim dobrim svojstvima bio je upoznat i antički svet. Koristili su ga kao začin, ali i za lečenje mnogih bolesti: upala, alergija, poremećaja metabolizma, zastoja mokraće, protiv depresije, otklanja nadutost, leči bolesti pluća, stomaka i žuticu… U Bibliji se spominje kao sastavni deo hleba.

Svaka domaćica zna da kim jača želudac i poboljšava varenje hrane, pa uvek doda malo više u jelo ako neko od ukućana ima problem sa stomakom. Smatra se i da sprečava pojavu raka zato što podstiče proizvodnju odbrambenih ćelija i zdrave ćelije štiti od oštećenja. Kim takođe umiruje grčeve materice i reguliše menstruaciju, dobar je i za lakši porođaj i tokom dojenja jer pospešuje laktaciju.

Ulje kima

Stotinak aktivnih supstanci nalazi se u ulju kima, zbog čega se i smatra lekovitim. Dobija se od zrelih semenki kima, hladnim ceđenjem. Između ostalog, sadrži nigelon koji širi bronhije i opušta mišiće, kao i timokinon koji snižava holesterol, podstiče lučenje žuči i olakšava varenje hrane. Ulje kima dobro je i u lečenju bolesti pluća, bronhijalne astme, migrene. Sprečava opadanje kose i gojaznost, a ima i antibakterijsko dejstvo. Duža konzumacija ovog ulja otklanja simptome reumatizma, dijabetesa, težih upala i povišenog pritiska.

Uobičajena terapija uljem kima podrazumeva po 25 kapi tri puta dnevno, dok se zdravima preporučuje da uzimaju maksimalno 25 kapi na dan.

Sve su to razlozi zbog kojih bi oni koji boluju od pobrojanih tegoba trebalo da koriste ulje kima kao dodatak ishrani. U roku od šest meseci povoljna svojstva lepo se iskažu. Ukoliko korišćenju ulja kima pridružite i zdrave navike, moguće je da se oslobodite simptoma bolesti, u lakšim oblicima i da ozdravite. Ovo ulje može da bude dodatak salati ili njime prelijte već gotovo jelo, na primer pirinač. Sva lekovita svojstva gube se u termičkoj obradi, zato nije preporučljivo da ga koristite za kuvanje ili prženje.

Sirup protiv astme

Ravnu kašiku usitnjenog kima, dva izdrobljena čena belog luka i dve kašike meda pomešajte. Dodajte 1 dl prokuvane i ohlađene vode, pa sve lepo sjedinite. Svakog jutra na prazan stomak uzmite po kašičicu sirupa. Terapija traje tri nedelje.

 

Čaj od kima protiv bronhitisa i kašlja

Punu kašiku kima, kašičicu kamilice i pola kašičice anisa sjedinite sa šoljom prokuvane i još tople vode. Ostavite da odstoji 10 minuta, procedite, zasladite medom po ukusu i pijte nekoliko puta dnevno.

Podeli s drugima

You May Also Like

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *