Surdulica-Vlasotince u prošlom veku, kroz fotografije porodice Popović
Istorija porodice Popović iz Niša – Božidarovi preci iz Surdulice i Ljubinkini iz Vlasotinca
Požutele porodične fotografije sa po kojom flekom i ušima umesto ćoškova, u mnogim srpskim domovima čuvaju se u starim kutijama od cipela koje je neka prababa kupila za venčanje, ili, pak, u rustičnim albumima koje je takođe nagrizao zub vremena. Tek povremeno uzmu ih u ruke potomci tih seljana i gospode ozbiljnih lica, strogog držanja, odevenih najčešće u najbolje što su imali. I onda se, redovno, inventariše čitava porodična istorija, kombinovana od manje ili više bledih sećanja potomaka koji su imali sreću da upamte bar neke pretke, kao i priče o njima koje su saznavali od roditelja.
Ne tako retko desi se da po neko, tek napupeo na porodičnom stablu, zanemi od saznanja o svojim korenima, od lepote nekih davno ugašenih lica na koje liči i čiji su geni sadržani u njegovom biću. Tek toliko, da shvati kako pre sto godina i nije tako daleka istorija da muškarci ne bi bili nalik sadašnjim filmskim glumcima, da se toaleta neke prababe ne bi mogla odenuti za neku izuzetnu priliku koliko sutra i da bi za otmenošću tadašnjih stanova mogli požaliti mnogi današnji.
Listamo porodični album niške porodice Popović, Ljubinke i Božidara, surduličko-niško-vlasotinačkog porekla. Porodice, u kojoj se generacijama za prvorođene sinove ponavljaju isključivo dva muška imena: Božidar i Milutin. I u kojoj su harmonija, razumevanje i spokojstvo pred svakim životnim ispitom, u stilu „sve se može pregurati, samo neka je zdravlja i sloge“, takođe deo nasleđa.
Ako bi se tražila jedna reč kojom bismo opisali ono što se na ovim fotografijama vidi, to bi mogla da bude – gospodstvo.
Na naslovnoj fotografiji: Sokolski slet 1924. godine, povodom otvaranja spomen-kosturnice u Surdulici, na dočeku kralja Aleksandra koji je i otvorio.
Baka Danica je, pored sestre Krunice, imala i trojicu braće. Njen najstariji brat bio je vojni ataše u ambasadi u Londonu, gde se oženio Lujzom i doveo je u Beograd. Njoj se Beograd nije dopao, izabrala je Surdulicu, i tu je živela dve godine dok je on službovao u prestonici, što ih je na kraju razdvojilo i ona se vratila u Englesku. Najmlađi brat Nemanja bio je vojni pilot i živeo je 93 godine, a srednji brat Aleksandar bio je viceguverner Narodne banke kraljevine Jugoslavije do 1932. godine, kada ga je zgazio tramvaj na Slaviji, takoreći ispred kuće – živeo je u Kursulinoj ulici.
Ljubinka Popović poreklom je iz Vlasotinca, gradića koji se pominje jedino u vreme berbe grožđa (čuveni Vinski bal) i, da zlo ne čuje, u vreme nekih strašnih poplava koje ovde znaju da se dese. Milan Rakić je 1880. godine napisao: „Ja sam mislio da je Vlasotince selo, ili, ako ne to, a ono kakva mala jadna kasabica. Ali, kako sam se iznenadio kad sam ušao u varoš, koja je tako bela, čista, uljudna i uređena, kao da je 30 godina pod Srbijom bila. Ovde nema turskih zidova nego su kuće na ulici. Kuće su lepe i čiste; mnoge na dva boja, izgledaju kao kakve vile…“
Gospođa Popović potiče iz porodice Seizović, po ženskoj liniji i od Bosića i Rančića.
Kroz album s fotografijama jedne porodice s juga Srbije prošetali smo se prvom polovinom prošlog veka.
Poštovanje,
Prezime je Ćukalović a ne Čukalović, molim Vas da to ispravite.
Draga Nado, ispravljeno je.
Poštovani, molim da se prezime Čukalović izmeni u jedino ispravno Ćukalović ispod priložene slike Nikole Ćukalovića u datom članku. Puno pozdrava od jednog od mnogo potomaka iz porodice Ćukalović
Ispravljeno je, draga Aleksandra.