Baletanke
Dobile su ime po baletskim cipelicama na koje najviše i liče
U jednoj pesmi Riblje čorbe postoji stih „uzimaš cipele za šetanje kroz snove“. U slobodnom prevodu – misli se na baletanke. Nema lagodnije i udobnije obuće od njih, niti ćete u bilo čemu drugom na nogama imati lakši korak. Nije to zanemarljivo, naprotiv, ali ipak je prednost nad svim prednostima što su baletanke – seksi. S ovim se neće složiti dame koje su se toliko navikle na visoke potpetice da na ravnom gube ravnotežu. Samo se setite Brižit Bardo u filmu I Bog stvori ženu ili Odri Hepbern ili Džeki Kenedi Onazis ili… pa ćete shvatiti na kakav se profinjen seksepil misli.
Baletanke su se rodile u 16. veku, u Francuskoj. Samo ime im kaže da imaju neke veze s baletom. A balet je bio omiljena razonoda na francuskom dvoru, pa je sasvim razumljivo da su cipele nalik baletskima postale popularne. Poput balerina kretale su se i dame. A baletanke su nosile ne samo one već i gospoda.
Moda baletanki trajala je otprilike dve decenije, do diktata Katarine Mediči – cipele s višom potpeticom, čak i vrtoglavo visoke štikle bile su hit. Od baletanki su zadržale tvrd završetak, poput baletskih cipelica, i ukrase: mašne, saten, čipku, vez, kopče… Baletanke su se nakratko ponovo vratile u modu iz istorijsko-socijalno-emotivnih razloga – štikla je postala omražena posle odzvanjanja štikli Marije Antoanete na putu ka giljotini.
Pedesetih i šezdesetih baletanke su se vratile na velika vrata u modu, i teško je da će ikada više iz nje izaći. Promovisale su je glumice, ikone stila, i na filmskom platnu i van njega. Celokupan izgled diktirale su upravo baletanke – uz njih odlično idu kapri pantalone i tesne majice s kratkim rukavima ili bez njih, upravo onako kako ih je osmislio Živanši za Odri Hepbern. Nije to bila nikakva revolucija u samom izgledu, ali u svesti jeste. Žena je mogla da bude ženstvena, seksi i lepa i kad je na ravnom, kad deluje skromno, smerno, nežno, slobodno i sportski. Revolucija u mozgu desila se i muškarcima, ne samo ženama. Odri Hepbern, bez dekoltea i vrtoglavo visokih štikli postala je seks-simbol. Bila je nežne građe, dostojanstvenog držanja i otmenog ponašanja. Ta tri kvaliteta potrebna su da biste u baletankama izgledali seksi. Visoke štikle vs baletanke, to je kao pornografija vs erotika.
Baletanke imaju toliku popularnost da su ih često nosile i niske žene, poput Elizabet Tejlor. Neke su prinuđene da budu u njima, zbog visine. Za Ledi Dajanu se govorilo da je mrzela baletanke (možda zato što je bila prinuđena da ih nosi) jer su ona i princ Čarls bili identične visine – 178 cm.
Ukoliko ste vitki, baletanke će naglasiti vašu figuru. Ako pak niste, postoje trikovi kako da izgledate nežno i sofisticirano, a i da „produžite noge“: nosite baletanke poput klasika kakav je Chanel model – vrh (izduženo kružni) u drugoj je boji, desenu ili materijalu od ostatka baletanke; najbolji je kontrast crno-belo, braon-žuto… Istu svrhu postići ćete i s ravnim vrhom baletanke (cutting edge) i obaveznim kontrastom. Ako ste niski, nek baletanke budu duboko otvorene (poželjno je da se vidi koren prstiju), nek suknja bude kraća, a pantalone obavezno uske.
Baletanke mogu da se nose i u svečanim prilikama, ali je neophodan minimalistički, otmen stil. Džeki Kenedi je dokaz. Uz lepšave suknje i haljine doprinose ženstvenosti, sofisticiranosti i mladolikosti.
Za baletanke najkvalitetnije izrade smatraju se one izašle iz njujorške modne kuće French Sole. Za nepunih 30 godina postale su elita u svetu baletanki. Ova kuća garantuje udobnost, izrađuje baletanke isključivo od kože i oblaže ih posebnim ulošcima i anatomski oblikovanim jastučićima. Klasične baletanke su potpuno ravne, kao baletske cipelice, međutim, mogu da imaju i male potpetice.
Posebnu seriju baletanki kreiraju i Louis Vuitton, Yves St Laurent, Hugo Boss, Stella Mc Cartney, Bally, Cole Haan…
Ostavite odgovor