Završni Saramagov obračun sa judeo-hrišćanskom tradicijom
Posredstvom izdavačke kuće Laguna, početkom godine objavljen je „Kain“, zbirka biblijskih refleksija portugalskog nobelovca Žozea Saramaga
Prema Saramagovom mišljenju, biblijski junak Kain ne može biti oličenje zla, iako je u Bibliji predstavljen kao prvi ubica u istoriji, pošto je usmrtio svog mlađeg brata Avelja. Od kritike autora čuvenog Slepila nisu pošteđene ni ostale biblijske priče – od Prvog greha do Potopa, starozavetne priče o postanku sveta, o Sodomi i Gomori i rušenju Jerihona, te Avramovom žrtvovanju svog sina Isaka, iskušavanju pravednoga Jova, zidanju Vavilonske kule, krvavim ratovima plemena Izrailjevog za Obećanu zemlju, kao i alegorija o Nojevoj barci.
Za Saramaga je Bog negativac, anđeli su loši momci a samo je Kain, božjom voljom bratoubica, istinski preobraćenik i svedok božjih nedela i osionosti. Član Komunističke partije, ateista i pesimista po uverenju koji je pre pet godina preminuo u 88. godini života, u svojoj za sada poslednjoj objavljenoj knjizi zaključuje i da sa „gospodom bogom nema šale“, smatrajući da je „povest čovečanstva povest njegovog nesporazuma s gospodom“ jer „niti on razume nas niti mi razumemo njega.“
Kritičar „Njujorkera“ je za Kaina utvrdio da je reč o „dosad neviđenoj blasfemiji ’Starog zaveta’“. Vaš primerak možete nabaviti u u svim Delfi knjižarama i Laguninim klubovima čitalaca, kao i na sajtovima www.delfi.rs i www.laguna.rs.
Ostavite odgovor