Pesmarica (10 najčešće pevanih pesama u Srbiji) - SlovoPres


U Pesmarici (10 najčešće pevanih pesama u Srbiji) pored reči pesama, nalaze se i note. Koncipirana je tako da otvorite knjižicu, i s leve strane imate note (s rečima koje ih prate), a desno ceo tekst pesme, i kao bonus zanimljivosti o nastanku pesme, autoru…


Da li znate ceo tekst himne Srbije? Ili su vam poznati samo prva strofa i refren, kao većini? Svi to slušamo i otpevamo prilikom sportskih događaja. A Vostani, Serbije, nesuđenu rezervnu himnu? Ili Himnu Svetom Savi? Doduše, ovu poslednju deca uglavnom znaju jer je horski otpevaju na Savindan u školi, a mnogi je nauče i napamet, za ocenu.

U Pesmarici (10 najčešće pevanih pesama u Srbiji) pored reči pesama, nalaze se i note. Koncipirana je tako da otvorite knjižicu, i s leve strane imate note (s rečima koje ih prate), a desno ceo tekst pesme, kako bi bilo preglednije. Note su tu za svakog ko želi da odsvira pesmu, bilo na ksilofonu, violini, klaviru, gitari… Pored nota i tekstova, o mnogim pesmama možete saznati kad su i pod kojim okolnostima nastale, ko su pravi autori i da li ima nekih zanimljivosti u vezi s njima. Iznenadićete se, ali za neke od pesama za koje bismo se zakleli da su narodne, u stvari su autorske.

U Pesmarici su:

Bože, pravde

Vostani, Serbije

Himna Svetom Savi

Oj, Moravo

Igrale se delije

Nizamski rastanak

Marš na Drinu

Sa Kosova zora sviće

Tamo daleko

Jedina pesma koja nema tekst ni uz note niti izdvojeno jeste Nizamski rastanak. Razlog je što ima toliko varijanti, a ne može se ući u trag koji je najstariji, pogotovo nema izvornih reči za nju jer je u stvari bila samo instrumentalna dugo vremena dok u 20. veku nisu počeli da joj podmeću „originalne“ reči. Međutim, uz Nizamski rastanak je zanimljiv tekst o tome zašto je postala „naša“ iako su je svirali Turci prilikom konačnog napuštanja Beograda. Čukur-česma, Simina ulica i slične interesantne istorijske činjenice povezane su s ovom pesmom.

 

Podeli s drugima